6 sposobów na skuteczną naukę języka angielskiego


Jesień i zima to czas, w którym nauka wielu osobom przychodzi dość trudno. Dzień zaczyna się później, a do tego coraz szybciej zapada zmrok. Za oknami często pada deszcz, a u nas pojawia się zmęczenie. Co zrobić, aby nauka była efektywna i sprawiała nam przyjemność?

Zadbaj o organizację

Najgorszym wrogiem nauki jest brak organizacji i prokrastynacja. Co ciekawe, wypełnianie obowiązków wielu osobom idzie gorzej, jeśli zaczynają się nawarstwiać. Wówczas zdarza się, że nie robią one niczego produktywnego. Raz w tygodniu zastanów się, co masz do zrobienia, jakie zadania na Ciebie czekają, czy masz sprawdziany, kartkówki albo kolokwia. Rozłóż naukę tak, aby znaleźć czas na każdy przedmiot.

Możesz stworzyć rzeczywistą listę i odhaczać wykonane zadania. Pamiętaj jednak, aby nie była od rana do wieczora wypełniona nauką. Staraj się przerywać ją co około godzinę i zajmij się przez kolejnych około 15-30 minut czymś, co pozwoli Ci się zrelaksować.

kurs-języka-angielskiego-online

Urozmaicaj sobie naukę

Jeśli chodzi o języki obce – najgorsza jest monotonia. Taka nauka wieje nudą. Nic dziwnego, że z trudem przychodzi rozumienie zasad pisowni albo nauka kolejnych słówek. Stawiaj więc na alternatywy. Być może jednego dnia usiądziesz do książek, ale kolejnego sprawdzisz swoją znajomość słówek słuchając muzyki? Warto też oglądać filmy w języku angielskim, posiłkując się napisami. Świetnie sprawdzą się również gry planszowe lub karciane z angielskim w roli głównej.

Dzięki temu, nie będziesz kojarzyć nauki z nudną czynnością, która nie przynosi Ci radości. Szybko zauważysz, że urozmaicanie sprawi, iż lepiej zrozumiesz zasady i szybciej zapamiętasz nowe słowa.

kurs-języka-angielskiego-online

Znajdź partnera do rozmowy

Najlepiej języków obcych uczymy się w praktyce. Dobrze jest więc znaleźć kogoś, z kim moglibyśmy porozmawiać po angielsku. Może być to znajomy, którego poznasz na naszym kursie, ktoś z Twojej klasy, roku, a może masz jakąś internetową zagraniczną znajomość? Takie rozmowy pomagają nabrać pewności siebie, opanować stylistykę i gramatykę. Zmuszają do szybkiego poszukiwania rozwiązań i rozwijają kreatywność.

Pewność siebie jest niezwykle istotna w nauce języka obcego. Jeśli znasz jego zasady, ale wstydzisz się mówić, może być Ci bardzo trudno. Do tego, będziesz narażony na stres. Dlatego właśnie w naszej szkole tak chętnie rozmawiamy z każdym z Was po angielsku i zachęcamy Was do podejmowania takich prób.

Otoczenie ma znaczenie

Co ciekawe, wielu osobom z nauce przeszkadza niewywietrzony pokój i bałagan, który w nim panuje. Nieporządek potrafi przytłoczyć i sprawia, że trudno jest się skoncentrować na nauce. Otrzymujesz wówczas wiele bodźców, które znacząco obniżają efektywność Twojej pracy.

Warto zadbać o to, aby przestrzeń wokół Ciebie była uporządkowana. Zawsze przed nauką wywietrz też dobrze pomieszczenie. Dopływ świeżego powietrza sprawia, że o wiele lepiej nam się myśli.

Bez relaksu ani rusz!

Nie samą nauką człowiek żyje. Jej nadmiar może przynieść odwrotny od zamierzonego efekt. Nie forsuj nauki i nie odkładaj jej do ostatniej chwili. Zadbaj o dobry, ośmiogodzinny sen, ograniczaj korzystanie ze smartfona, komputera i telewizji, aby nie narażać swoich oczu i mózgu na oddziaływanie niebieskiego światła. Rób w ciągu dnia to, co sprawia Ci przyjemność!

Świetnie sprawdzą się spacery, choćby te, które trwają 20-30 minut. Jeśli masz psa – może być to świetna okazja do tego, aby pobawić się z nim na świeżym powietrzu. Świetnie sprawdza się też sport. Każda aktywność dobrze wpływa na pracę naszych mózgów. Pamiętaj też o swoim czystym relaksie. Może ugotuj sobie coś, co lubisz, weź kąpiel, pomedytuj lub poczytaj ulubioną książę, albo po prostu spotkaj się z przyjaciółmi.

Zastanów się nad swoją dietą

Nierzadko styl życia ma ogromny wpływ na jakość przyswajania wiedzy. Jeśli w Twoim życiu nie gości na stałe zdrowa, zbilansowana dieta, możesz zmagać się z wieloma trudnościami. Sposób żywienia wpływa na jakość i długość snu, ogólne samopoczucie, ospałość, poczucie przytłoczenia i chronicznego zmęczenia.

Odstaw fast foody, słone i słodkie przekąski. Zadbaj o nawodnienie – to około 1,5 litra wody dziennie. Sięgaj po dużo warzyw i owoców. Świetnie sprawdzą się też jaja, które obfitują bogactwem składników odżywczych. Jeśli jesz mięso, stawiaj na chude – głównie drób oraz ryby i owoce morza.

Mamy nadzieję, że zwrócenie uwagi na tych sześć prostych zasad, sprawi, że Twoja nauka będzie bardziej efektywna i przyniesie Ci więcej radości. Have a nice day!